Dar din dar de Moș Nicolae la Castelul Cunoașterii

Postat de in data de dec. 10, 2016 in Noutati | 0 comentarii

mos nicolae

Elevii claselor a II-a B și a IV-a B, de la Școala Gimnazială „Liviu Rebreanu” din Tîrgu Mureș, au vizitat Castelul Cunoașterii în 6 decembrie de Sfântul Nicolae. Copiii însoțiți de învățătoarele Rucsana Pogăcean și Alina Paraschiva au descins la Castel, pe strada Horea nr. 27, la ora 9.00, unde i-a așteptat artistul plastic Teodora Chira, președintele Asociației Podium, care le-a dezvăluit povestea fortăreței cunoașterii. Apoi, în locul unde „Nusepoate” a fost învis demult, după ce au intrat în ambianța spațiului, elevii au participat la un atelier de pictură pe sticlă.

Cadouri pictate pe sticlă

Pe lângă deprinderea tehnicii picturii pe sticlă „copiii au fost motivați să pregătească mici daruri pentru semeni, așa cum Moș Nicolae le dăruiește copiilor darurile pe care aceștia și le doresc”, ne-a spus Teodora Chira. Elevii au pictat miniaturi pe sticlă pe care apoi le-au înrămat, fiecare și-a luat tabloul acasă pentru a-l face cadou unei persoane dragi. „Iar de acum știu să confecționeaze și singuri astfel de cadouri pentru a le oferi cu diferite ocazii. Dorința noastră a fost de a-i învăța să dăruiască din munca mâinuțelor lor”, ne-a mai spus Teodora Chira.

Asociația Podium organizează prin programul „Castelul Cunoașterii” și o serie de cursuri permanente de pictură, teatru și chitară clasică. Activitățile asociației se desfășoară cu sprijinul Primăriei Municipiului Tîrgu Mureș și se adresează atât copiilor cât și adulților.

Lăsați un comentariu

Adresa de email nu va fi publicată.

Puteți folosi aceste HTML taguri și atribuții: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>